Návštěvní kniha
Můžete mi napsat, budu se těšit! J.O.

29. 3. 2008
Vážená paní Oltová,
v údajích o hřbitově v Hostouni je chyba. Nový hřbitov je 110 m od obce, ten starý pak dále, tj. 800 m. Je v lese, úplně zapomenutý. Škoda že všechny fota jsou jen z nového hřbitova. Zdravím: Slavík

Dobrý den, pane Slavíku,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Velice Vám také děkuji za Vaše upozornění na chybu, kterou tam mám (určitě není jediná). Údaje si opravím. Když jsem v Hostouni fotila, neměla jsem tenkrát ještě o existenci druhého hřbitova tušení. Doufám, že se tam brzy zas dostanu, abych mohla navštívit i starý hřbitov.
Ještě jednou děkuji a mějte se hezky!
J.O.

30. 9. 2007
Vážená paní,
máte moc hezké stránky týkající se židovských hřbitovů. Bydlím v obci Petrov na okrese Hodonín a v blízkém městečku Strážnice máme moc hezký židovský hřbitov, synagogu i budovu, kde se nachází starobylá mikve. Hřbitov se nachází v bezprostřední blízkosti zámeckého parku, je tam moc hezky. 
S pozdravem Petr Flašar

Dobrý den, pane Flašare,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek, jsem ráda, že se Vám líbí. Pevně doufám, že se k Vám do Strážnice také někdy dostanu, abych si prohlédla židovské památky. Ještě mi toho chybí hodně, je to "běh na dlouhou trať" :-)
Mějte se hezky a děkuji za přízeň!
J.O.
 

30. 8. 2007
Dobrý den,
jen bych Vám chtěl poděkovat za Vaše stránky. Jsou mi velkým pomocníkem při mém putování po židovských hřbitovech v Jižních a Západních Čechách.
Přeji Vám ještě hodně navštívených hřbitovů a ať Vám stránky šlapou.
Hezký den,
Jakub Ouředník

Dobrý den, Jakube,
děkuji Vám za návstěvu mých stránek, jsem ráda, že se Vám líbí!
Mějte se krásně!
J.O.
 

28. 8. 2007
Dobrý den, Jitko,
těší mne, že se svou slabostí pro hřbitovy – i když já beru i křesťanské, mají-li tu správnou atmosféru – nejsem sama. Tedy ne že bych byla nějaká systematická sběratelka, to ani náhodou. Jen se ráda pokochám, když potkám... Nemám tedy až tak obsáhlé srovnání, ale i tak mi naprosto úúúžásný připadal židovský hřbitov v Mikulově! A ten jsem na Vašich stránkách nenašla, takže co nejvřeleji doporučuji k návštěvě. A ještě prosbička: nebylo by více obrázků z jednotlivých lokalit?
Zdraví Jana Stehlíková

Dobrý den, Jano,
Děkuji Vám za návštěvu mých stránek. I já mám ráda atmosféru křesťanských hřbitovů, je to zase něco jiného než židovské. Doufám, že se do Mikulova někdy dostanu, je to pro mě z Prahy docela dálka, a zatím jsem tam ještě neměla cestu... Více obrázků k jednotlivým hřbitovům na mých stránkách už asi opravdu nebude, jsem omezená kapacitou. Vesměs se snažím dávat čtyři obrázky, je-li hřbitov významnější, tak jich tam dám šest, výjimečně i osm. Chci-li jednou zdokumentovat všechny hřbitovy, nedá se nich dělat, už by se to tam opravdu nevešlo... :-)
Mějte se krásně a s nastávajícím podzimem Vám přeji hodně jímavých chvil na hřbitovech, v tomto období jsou totiž nejkrásnější!!!!
J.O.
 

31. 7. 2007
Dobrý den, paní Oltová, 
s velikou radostí jsem se podíval na Vaše internetové stránky o synagogách a židovských hřbitovech. Pracuji v Národním památkovém ústavu a kromě jiného mám na starosti také bezbarierové památky, takže hodně jezdím po ČR. A protože vedle v kanceláři sedí moje milá kolegyně paní dr. Iva Steinová, specialistka na náhrobní kameny a židovské hřbitovy – tedy židovské náhrobní kameny, když mám cestu kolem židovského hřbitova, cvičně jÍ udělám pár snímků. Když byste měla zájem se podívat na příspěvky paní Ivy Steinové – www.npu.cz/pp/zpp/obsahy – na naší stránce jsou obsahy Zpráv památkové péče a tam jsou i v pdf formátu jednotlivé články. Poslední velice zajímavý příspěvek má ve Zprávách památkové péče 3/2007 – Materiálie, studie:  STEINOVÁ Iva: Židovský náhrobek. Symboly činností a povolání 3/220-228 - tam má i citace na starší články.
Navštívíl jsem židovský hřbitov v Libochovicích, pod hradem Hazmburk – ale stále v Libochovicích, na svahu u cihelny, za druhou zastávkou v obci, když se jede z Lovosic vlakem – doporučuji návštěvu (taky návštěvu zámku a parku), a když by jste měla zájem o foto, můžu poslat. Taky Kamenici nad Lipou v kraji Vysočina, židovský hřbitov je dále za obcí, je třeba se zeptat na zámku, kde je Umělecko-průmyslové muzeum.
S pozdravem a přáním hezkého dne a ať se Vám daří při poznávání a dokumentování židovských památek,
Milan Jančo

Dobrý den, pane Jančo,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že se Vám líbily! Články Vaší paní kolegyně si určitě moc ráda přečtu, jen co si na to vyšetřím trochu klidu. Už se těším. 
Jinak v Libochovicích už jsem před pár lety byla, na mých stránkách je najdete pod okresem Litoměřice. Je to opravdu moc zajímavý hřbitov! Je jich ale ještě hodně, kde jsem dosud nebyla, jsem akorát za polovinou, ale jelikož je to můj koníček, nikoliv zaměstnání, nejde to tak rychle, jak bych si představovala... Tak snad jednou je budu mít navštívené všechny...
Díky za přízeň a mějte se moc pěkně!
J.O.
 

31. 7. 2007
Vážená paní,
jsem z Hradce Králové a synagogu znám, chodil jsem tam do vědecké knihovny. Nevím však, kde je v Hradci židovský hřbitov. Mohla byste mi to sdělit?
Jsem s pozdravem,
Alexander Fric

Vážený pane Frici,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Židovský hřbitov v Hradci Králové najdete 2,5 km severovýchodně od centra v areálu městských hřbitovů, na předměstí Pouchov, přístup je z ulice Za hřbitovem. Posílám Vám v příloze mapku, kde je poloha hřbitova v areálu vyznačena. Jedná se o novodobý hřbitov, který byl založen roku 1877, obřadní síň je z roku 1930.
Hezký den
J.O.
 

29. 7. 2007
Dobrý den,
Náhodou jsem nalezl Vaše stránky. Těch velkých a významných židovských hřbitovů je zdokumentováno dost, ale jeden  maličký a troufnu si tvrdit i docela zapomenutý má svoji zvláštní přitažlivou atmosféru. Důvod? Nevím, nějak mne přitahuje. Dokáži tam být i hodiny sám. Nikdo tam nechodí, nikdy jsem tam nikoho nepotkal a snad ani místní o něm neví. Samozřejmě není ani v seznamu těch nezdokumentovaných, jinak bych se o něm nezmiňoval. Je možné, že výše uvedené už neplatí, protože jsem tam nebyl asi dva roky, a tak třeba byl opraven. Je to daleko od místa mého bydliště a našel jsem ho
náhodou. Podle mne by měl zůstat v tom stavu, jak jsem ho znal a neměly by zde být realizovány žádné rekonstrukce. Když například uprostřed hrobu vyrostl vysoký strom, nebylo by dobré ho pokácet. Obvodové zdi jsou místy pobořené a celý je chráněn  ze všech stran  vysokými kosodřevinami a stromy. 
Nachází se mezi městečkem Hostomice a obcí Běštín v Brdech. Obtížně  by ho kdo hledal a tak pro případný zájem uvádím souřadnice: 49°48'37.88"N; 14°1'37.74"E. Lze se k němu dostat po silnici z Hostomic do Běštína. Po levé straně už před obcí Běštín se zvedá pahorek zvaný Chlumek, ke kterému odbočuje jenom polní cesta. Od místa odbočení  49°48'40.24"N; 14°1'30.93"E je to asi 150 m. Jinak přeji mnoho úspěchů v záslužném, řekl bych až poslání.
S pozdravem 
Miroslav Borový

Dobrý den, pane Borový,
děkuji Vám za návstěvu mých stránek, jsem ráda, že se Vám líbí.
Před chvílí jsem se zrovna vrátila z "velké cesty" po Moravě, takže během cca dvou dnů zpracuji nové hřbitovy a synagogy a zařadím je na své stránky. A teď k tomu "Vašemu" hřbitovu: popravdě řečeno moc nevěřím tomu, že by mi na mém seznamu ještě nějaký hřbitov chyběl, ale vždy, když mě na to někdo upozorní, tak si přece jenom řeknu: "Co kdyby...?" a jsem napnutá, co se z toho vyklube :-) Váš oblíbený hřbitov ale znám, před pár lety jsem tam byla a na mých stránkách ho najdete jako Hostomice pod okresem Beroun. Podle Vašeho popisu je to 100% on.
Mějte se pěkně a přeji Vám mnoho dalších příjemných chvil na židovských hřbitovech :-)
J.O.

Též přeji nyní už dobrý večer paní Oltová.
Nezbývá mi, než se omluvit, špatně jsem hledal. Ano, je to skutečně ten zapomenutý hřbitůvek. Byl jsem si téměř jist, že o tomhle nikdo neví. Dík za upřesnění a pokud náhodou příště najdu na svých cestách třeba další "zapomenutý", určitě nejprve lépe projdu Váš seznam, než se o něm zmíním.
Kdo ví, třeba nějaký ještě najdu:-) 
Miroslav Borový
 

3. 5. 2007
Dobrý den, 
chtěl jsem si prohlédnout brněnský hřbitov, ale našel jsem poznámku, že je nezdokumentován. Mohu Vám nějak pomoci?
Zdraví
Petr Špunar, 
správce brněnského židovského hřbitova

Dobrý den, milý pane Petře,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek.
Vaše nabídka ve mně vyvolala trošku úsměv :-) Pomoci mi opravdu nemůžete (snad leda: penízky na benzín, pohlídat dítě a pěkné počasí!!!), ale v létě se chystám na pár dní na Moravu (jsem z Prahy), tak snad se mi povede navštívit i brněnský hřbitov. Ale jako jeho správce se Vás alespoň zeptám, zda je hřbitov volně přístupný (či zda je nutné někde půjčovat klíče)?
Děkuji Vám a přeji pěkný zbytek dne!
J.O.

Dobrý den, 
milá Jitko, hřbitov je přístupný od neděle do čtvrtka 8,00 - 18,00 hodin, pátek 8,00 - 16,00 hodin, sobota je zavřeno. Pokud se týká nezdokumentování našeho hřbitova, nedokážu si přesně představit, co tím myslíte. Prohlédnete-li si wwws.zob.cz, což jsou oficiální stránky brněnského židovské obce, pak tam najdete podle mých představ vše, včetně přepisů hřbitovních knih. Každé hrobové místo můžete rozkliknout, seznámit se s daty zemřelých, je tam popis materiálui i fotografie každého hrobu. Chybí jen přepisy některých německých textů a jejich překlad, totéž u hebrejských. Nebude to ale moc práce, poněvadž jich není moc a ani nejsou složité. Také si mylím, že je jen málo hbitovů, o kterých by bylo napsáno takové množství odborných pojednání. Na web. stránce jsou samozřejmě ještě chyby, potrvá několik let, než se nám vše podaří dotáhnout do zamýšlené představy, hovoříme téměř o 12 tisících hrobových místech. Na stejné web stránce  je zdokumentován i ivančický hřbitov, tam navíc budou provedeny přepisy a překlady všech náhrobků zřejmě už letos.
Přeji hezký den,
Petr Špunar

Dobrý den, Petře,
děkuji Vám za vyčerpávající informace. Moje stránky jsou především fotografické (autorské), mým cílem je jednou všechny hřbitovy (a synagogy na mých dalších stránkách) navštívit a vyfotit. A právě tím vyfocením myslím "zdokumentování". Pokud tedy mám u hřbitova napsáno "Dosud nezdokumentováno...", znamená to, že já jsem na něm ještě nebyla a nemohla ho tedy vyfotit (zdokumentovat). Možná je použitý termín zavádějící... Je mi samozřejmě jasné, že všechny hřbitovy již zdokumentované byly, zejména ty nejvýznamnější. Na stránky "vašeho" hřbitova se samozřejmě ráda podívám!
Ještě jednou Vám děkuji za Vaše cenné informace!!!!
A mějte se moc pěkně!
J.O.
 

26. 4. 2007
Dobrý den paní Oltová,
chystám se na pár dní do Karlových Var - bohužel máte ještě nezdokumentováno. Prosím o info, kde se v KV židovský hřbitov nalézá. Pocházím z Jihlavy, kde jsem si jako malá na židovském hřbitově hrávala s
kamarády (bylo to pro nás takové tajemné)  - pak se tam stalo neštěstí - uvolněný pomník. Hřbitov by dlouho zavřený. Nicméně teď je krásně opravený - většinou se tam dostanu v zimě, kdy se po kolena ve sněhu brodím k hrobu rodičů Gustava Mahlera.
Přeji hezký den.
Hana

Dobrý den, paní Hano,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek.
Židovský hřbitov v Karlových Varech se nachází v těsném sousedství městského hřbitova, na návrší ve čtvrti Drahovice, v Mozartově ulici, na jejím jihovýchodním konci. Posílám Vám i mapky, a až ho budete hledat, určitě nebude problém zeptat se místních, kudy na hřbitov, a pak ten židovský už najdete snadno :-)
Mějte se pěkně!!!
J.O.
 

3. 2. 2007
Dobrý den.
Ve Vašem seznamu židovských hřbitovů v okrese Jindřichův Hradec chybí hřbitov v Olšanech a ve Starém Hobzí (z něj zůstaly pouze nepatrné zbytky).
S pozdravem Antonín Žampach, Slavonice
P.S.: Pokud někdy zavítáte do Slavonic, rád Vám poskytnu nějaké informace o židovských památkách v okolí.

Vážený pane Žampachu,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Děkuji také za Vaše připomínky a informace.
Hřbitov v Olšanech mám uvedený jako dosud nezdokumentovaný, ale měla jsem ho chybně zařazený v okrese Jihlava. Takže ho pouze "přiřadím" tam, kam patří. Hřbitov ve Starém Hobzí uveden nemám, neboť se o něm píše (cituji): "Hřbitov neznámého stáří zlikvidován před rokem 1939." Pokud je však přece jenom něco z bývalého hřbitova patrné (např. zbytky zdi), určitě by měl mít na mých stránkách místo. Pokud byste mi mohl popsat, co přesně z něj zbylo a kde se nachází, byla bych Vám moc vděčná. V budoucnu, až se dostanu do jeho blízkosti, jistě se tam zajdu podívat.
Na svých stránkách opravdu uvádím pouze současný stav (počet) židovských památek. Jejich základem (stránek) je totiž to, že obsahují moje fotografie, na kterých je vše založeno. Takže s díky odmítám i nabídky fotografií od jiných nadšenců z míst, která jsem ještě nenavštívila...
Pokud si uděláte chvilku, byla bych Vám moc vděčná za výše popsané informace. Bohužel nemám ani v nejmenším tušení, kdy zavítám do Slavonic. Dosud jsem tam nebyla, a je to moc velká škoda...
Mějte se krásně a ještě jednou děkuji!
J.O.
 

9. 1. 2007
Vážená paní Oltová,
se zájmem jsem si prohlédl Vaše stránky o židovských hřbitovech.Bydlím nedaleko jednoho z nich.Jedná se o hřbitov u Prudic.Občas se tam při procházce podívám. Vy píšete že má hřbitov speciální oddělení pro utečence. Mě by zajímalo kdo byli ti utečenci a ve které části hřbitova toto oddělení je.
Prosím o odpověď a předem děkuji.
Nováček

Dotaz byl přeposlán panu Jaroslavu Achabu Haidlerovi.
Vážený a milý pane,
srdečně zdravím. Děkuji předně vám, že kladete otázky (sobě i mně - to už dneska málokdo dokáže); děkuji i paní Jitce, že vás "přesměrovala".
Problém nebude tak veliký. Po vypuknutí první světové války došlo k masovému přesunu haličských Židů směrem do rakousko-uherského vnitrozemí. Z vrchnostenského nařízení (a ze strachu, aby se vyděšené, zubožené davy nedostaly až do Vídně a k Vídni) musely všechny židovské obce tehdejšího Rak.-Uh. přijmout stanovenou kvótu uprchlíků. Ti sezčásti intergovali se svou novou hostitelskou obcí, zčásti se po skončení války vrátili do svého původího sídliště. Ale také umírali. Už proto, že hygienické podmínky v "utečeneckých" táborech nebyly zrovinka růžové. V epigrafice pak na většině těchto "haličských" náhrobků se setkáváme s
obratem "pelit milchama" - uprchl před válkou z Haliče, okres Zborow (např.) atd. atp.
Co je zajímavé - je skutečnost, že jen málokteré obce vytvářely na svých hřbitovech oddělené sekce pro haličské souvěrce. Naopak, zde by mohlo jít o opačný případ - že haličtí (méně asimilovaní tj. z jejich pohled zb-žnější židé) sami usilovali o to, aby měli "políčko" podle svého ritu na židovském hřbitově prudickém.  Ovšem tuto  svoji domněnku Vám budu moci potvrdit až na sklonku letošních prázdnin. Nebo přinejmenším, jakmile se na hřbitov dostanu osobě a seznámím se s jeho dispozicí a nápisy. Nicméně předpokládám, že i tato odpověď vám bude alespoň trochu k užitku.
S pozdravy a přáním, aby všichni zdrávi byli,
Achab Haidler
 


9. 1. 2007
Milá paní Jitko,
moc Vám fandím,vaše stránky o židovských hřbitovech jsou skvělé.Kdysi jsem dělala hebrejštinu a měla stejny zajem jako vy.Projezdila jsem spoustu hřbitovů.Někdy mi bylo moc smutno,když jsem viděla zpustlé a zanedbané hřbitovy,třeba v Bezdružicích nebo Kořenu.Potěšilo mne,když jsem navštívila hřbitov ve Volyni,ve Strakonicích nebo Miroticích,kde byly udržované a bylo vidět,že se o ně obec stará.Děláte záslužnou práci a byla bych moc štastná,kdybych vám mohla jakkoli pomoci.
Věra Prokopová

Dobrý večer, paní Věro,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem moc ráda, že se Vám líbí, a zároveň mě velmi těší Vaše uznání mé práce.
Děkuji i za nabídku Vaší pomoci, ale obávám se, že není ve Vašich silách – více času a pěkné počasí :-) Ale pokud bych přeji jen něco potřebovala, určitě se na Vás s radostí obrátím, schovám si na Vás kontakt.
Mějte se pěkně, ještě jednou děkuji a přeji dobrý rok 2007.
J.O.
 


22. 11. 2006
Dobrý den,
chtěl bych Vás upozornit na židovský hřbitov ve Val. Meziříčí, vedle městského hřbitova. Už z padesátých let si pamatuji, že byl dosti poničený, zřejmě i z toho důvodů, že zřejmě po válce zbylo velmi málo Židů, dnes je tam jen ubohý zbytek a ještě vedle něho je hřbitov Wehrmachtu a Turků. Ve městě na místě bývalé synagogy mají pomník ti, co zahynuli ve válce.
S pozdravem
Jar. Plaček

Vážený pane Plačku,
děkuji Vám za Vaše informace, které se mi budou hodit. Až se do Valašského Meziříčí dostanu, určitě se objeví i na mých stránkách.
Pěkný den,
J.O.
 


4. 9. 2006
Dobrý den,
jen jsem Vám chtěl poděkovat. Vaše stránka je super, našel jsem na ní vše co jsem hledal a ještě jsem Vás chtěl poprosit: Nevíte ještě o nějakých hřbitovech v okrese Strakonice, a mohl bych použít Vaše informace (ne fotky) na své stránky www.na-kole.wz.cz.
Díky,
Jakub Ouředník

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že se Vám líbí.
Ve strakonickém okrese bohužel už žádné další hřbitovy nenajdete než ty, které mám uvedené. Jinak informace samozřejmě použít můžete, a pokud byste chtěl použít i mé fotky, tak v tomto případě bych poprosila o uvedení zdroje s odkazem na mé stránky.
Mějte se pěkně!
J.O.
 


29. 8. 2006
Dobrý den,
chtěl jsem se optat, zda nemáte kontakt na osobu, s kterou je možné dojednat vstup na tento hřbitov. Jsou zde uloženi mí předci.
Předem děkuji za odpověď!
Tomáš Pisinger

Dobrý den,
bohužel kontakty na správce nemám. Ale nejlepší asi bude, pokud se obrátíte na příslušný obecní úřad, tam už by Vám měli poradit. Nevím, který hřbitov přesně máte na mysli, pokud ten v Dobříši, tak tam se obraťte na MÚ Dobříš, a pokud myslíte ten na kopci Radobyl, který patří k Dražkovu, zkuste Obecní úřad Dražkov nebo Kamýk nad Vltavou (tam je informační centrum).
Přeji, ať se Vám to povede...
J.O.
 


23. 8. 2006
Vážení!
Prohlédla jsem si Vaše velice zajímavé stránky a ráda bych Vás upozornila na přepis v textu. Židovský hřbitov v Merklíně je v lese při silnici z Merklína do obce PTENÍN !!!
Se srdečným pozdravem
Svatava Eva Matějíčková

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek a jsem ráda, že Vás zaujaly.
Děkuji Vám také za upozornění na chybu, už jsem název obce opravila. Stránky se průběžně aktualizují, datum poslední aktualizace najdete vždy na úvodní stránce v levém sloupci. Během cca 2 dnů budu opět aktualizovat...
Mějte se pěkně a budu ráda, zachováte-li přízeň!!!!
J.O.
 


21. 8. 2006
Přeji dobrý den.
Hledala jsem na Vašich stránkách (kde jinde...) něco (cokoliv) o židovských památkách na Severní Moravě a ve Slezsku a všude se mi objevilo "Dosud nezdokunentováno". Židovské památky jsou atraktivní i pro nás co jsme jiné víry (nebo ateisti) a vyhledávala jsem je pro účely připravovaného turistického průvodce. Například vím že Prostějovu se říká Moravský Jeruzalém, ale i ten je "Nezdokumentován" a dokonce i Olomouc. Škoda. Propagace by prospěla i obnově památek jak se to poslední dobou často děje v případě katolických kostelů. A také by prospělo informovat laickou veřejnost, že vstoupit do synagogy v kraťasech a bez pokrývky hlavy není vhodné, což náhodou vím, ale mnozí ne. 
S pozdravem RNDr. Viera Večeřová

Dobrý den, paní Večeřová,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek.
Vaše připomínky jsou naprosto oprávněné a i mně je líto, že skoro u poloviny hřbitovů je zatím ono "Dosud nezdokumentováno...". Tyto stránky jsou však mé autorské, publikuji na nich pouze své fotografie z těch hřbitovů, které jsem sama navštívila. Na tuto práci nemám žádné finanční příspěvky, je to jen můj soukromý "koníček", kterému se věnuji pouze ve volném čase, protože jinak jsem zaměstnaná (t.č. na mateřské dovolené). Jsem tedy omezena časem, finančními prostředky (zejména na benzín) a hlavně také počasím (ale to už nikdo neovlivní :-) ). Takže snažím se sice "propagovat", ale pouze co je v mých silách, a jelikož jsem z Prahy, mám zdokumentované především střední Čechy - na Moravu a Slezko je to přeci jenom trochu dál....
Nicméně doufám, že jednou navštívím všechny hřbitovy, i ty pro mě vzdálené, a mé stránky tak budou kompletní. Věřím, že jsem Vám alespoň trochu přiblížila mé záměry, postavení i překážky....
Přeji Vám hezký den a budu ráda, pokud nadále zůstanete mým příznivcem!!!!
J.O.
P.S. Informace o vhodném oděvu a pokrývce hlavy při návštěvě židovských památek mi na mých stránkách nikam "nepasuje", u zájemců o tyto památky už předpokládám určitou znalost....
 

Přeji dobrý den,
možná by Vám pomohli historikové z místních muzeí nebo tvůrci webových stránek jednotlivých měst?  Alespoň dočasně - dnes jsem zrovna brouzdala po stránkávh a židovský hřbitov mají krásně nafocený na webu Lipníku n. Bečvou, jistě bude i v Třebíči, protože tam jezdí cestovky. Jinak je dost pravděpodobné, že byste získala grant nebo peníze z evropských strukturních fondů - jedná se totiž o práci nadregionálního významu. (Možná by stálo za to spojit se s nějakým podobně zaměřeným občanským sdružením - neziskovky mají k fondům lepší přístup než jednotlivec, u nás např. Brontosauři získali grant na obnovu pramenů). K těm připomínkám: mnoha lidem je jasné, že nesmí obuti do mešity a v kraťasech do Vatikánu, ale to, že nesmím do židovské památky bez šátku a muži bez klobouku, jsem se opravdu dověděla až v Bratislavě, kde jsme byli se známými navštívit hrobku významného rabína - (jeho jméno nepíši abych je nezkomolila, ale Vy jistě budete vědět, o koho jde). 
Zdravím a přeji pěkný víkend.
RNDr. Viera Večeřová

Dobrý večer,
takže jsem se podívala do chytré knihy, a s tím chomutovským hřbitovem to není moc slavné....
Takže cituji:
"Hřbitov v Beethovenově ulici, v sousedství městského hřbitova, na jihozápadním okraji města.
Založen roku 1892. V letech 1986–87 všechny zbylé náhrobky odstraněny a hřbitov v rámci Akce Z upraven na park. Při té příležitosti byla zbořena i historizující obřadní síň z roku 1910. Dochována původní plocha o velikosti cca 3 000 m2, ohrazená cihlovou zdí, a žulová deska připomínající existenci hřbitova."
V textu o tom není zmínka, ale na fotografii je kovová hřbitovní brána s motivem menory (sedmiramenný svícen).
J.O.

Díky moc, zkusím popátrat a dám Vám alespoň vědět. Podle Vašeho popisu je na tomto místě nyní novější městský hřbitov, bránu bych měla nalézti.
Tak alespoň z dnešního výletu v Širokých Třebčicích. Hřbitov je asi 1 km od vesnice v lesíku za polem. Kamenná hřbitovní zeď je kolem celého obvodu je rozbořená a i samotné náhrobky jsou v hrozném stavu. Je to tam jako čarodějný les. Náhrobky jsou různého stáří, našli jsem i jeden z války, jinak je všechno starší a jsou tu dokonce i takové ty malé hrobky, ovšem rozbořené.
Mašťov je nedaleko, tam jsme byli před nedávnem. Je to taky asi 1,5 za vsí, rovněž za plolem, zeď je v dobrém stavu, i když chybí brána. Náhrobky jsou v lepším stavu, ale je jich poskrovnu, zdá se, že hřbitov někdo udržuje. Řada náhrobků je na lyžinách vyrovnána zřejmě k rekonstrukci, nevím. Je v lepším stavu než je ten z Třebčic, tam je to opravdu hrůza.
Mějte se krásně, zdravím a přeji hodně úspěchů ve Vašem pátrání.
Irena Kameníková
 


2. 8. 2006
Dobrý den,
prosím, co znamená, že je u Vás židovský hřbitov nezdokumentován? Že možná ani není? Našla jsem zde i své město, ale vůbec nevím, že by zde židovský hřbitov byl. A pak, mám pro Vás fotografie z židovského hřbitova v Mašťově a jsem schopna Vám napsat i pár slov a pomoci Vám.
S pozdravem
Irena Kameníková

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Poznámka, že je hřbitov nezdokumentován, znamená, že jsme na něm ještě nebyla a nemohla ho tedy nafotit. Takže hřbitov 100% existuje a zdokumentován již někým také byl. Tyto stránky jsou ale mé autorské (tedy především co se týče fotografií), takže kromě toho, že na nich najdete pouze mé fotografie, mapují i to, které z hřbitovů jsem již navštívila. Takže i z těchto důvodů musím s díky odmítnout Vaše fotografie z Mašťova. Věřím, že i tam se jednou dostanu.
Zmiňujete se o svém městě, kde netušíte o existenci židovského hřbitova. Pokud mi napíšete, o jaké město se jedná, ráda Vám popíšu, kde hřbitov nalézt (tedy pokud nejste z Moravy či Slezska, tam nemám tak přesné informace)....
Mějte se hezky,
J.O.

Dobrý den,
děkuji moc za odpověď, odmítnutí fotografií chápu. Mé rodné město je Chomutov. a za informaci o židovském hřbitově budu moc vděčná.
Krásný zbytek dne
Irena Kameníková

Dobrý večer,
takže jsem se podívala do chytré knihy, a s tím chomutovským hřbitovem to není moc slavné....
Takže cituji:
"Hřbitov v Beethovenově ulici, v sousedství městského hřbitova, na jihozápadním okraji města.
Založen roku 1892. V letech 1986–87 všechny zbylé náhrobky odstraněny a hřbitov v rámci Akce Z upraven na park. Při té příležitosti byla zbořena i historizující obřadní síň z roku 1910. Dochována původní plocha o velikosti cca 3 000 m2, ohrazená cihlovou zdí, a žulová deska připomínající existenci hřbitova."
V textu o tom není zmínka, ale na fotografii je kovová hřbitovní brána s motivem menory (sedmiramenný svícen).
J.O.

Díky moc, zkusím popátrat a dám Vám alespoň vědět. Podle Vašeho popisu je na tomto místě nyní novější městský hřbitov, bránu bych měla nalézti.
Tak alespoň z dnešního výletu v Širokých Třebčicích. Hřbitov je asi 1 km od vesnice v lesíku za polem. Kamenná hřbitovní zeď je kolem celého obvodu je rozbořená a i samotné náhrobky jsou v hrozném stavu. Je to tam jako čarodějný les. Náhrobky jsou různého stáří, našli jsem i jeden z války, jinak je všechno starší a jsou tu dokonce i takové ty malé hrobky, ovšem rozbořené.
Mašťov je nedaleko, tam jsme byli před nedávnem. Je to taky asi 1,5 za vsí, rovněž za plolem, zeď je v dobrém stavu, i když chybí brána. Náhrobky jsou v lepším stavu, ale je jich poskrovnu, zdá se, že hřbitov někdo udržuje. Řada náhrobků je na lyžinách vyrovnána zřejmě k rekonstrukci, nevím. Je v lepším stavu než je ten z Třebčic, tam je to opravdu hrůza.
Mějte se krásně, zdravím a přeji hodně úspěchů ve Vašem pátrání.
Irena Kameníková
 


16. 4. 2006
Dobry den!!!!
Zaujimalo by nas, ze preco sa na zidovske hroby nosia kamene... pred nedavnom sme boli vzdat uctu mrtvym do stareho cintorina za mestom. Dovod bol ten, ze sme sme mali pocit, ze sa na nich uz zabudlo.
Dufam, ze to nevadi, pretoze nie sme Zidovky.
Dufam, ze nam date odpovede na nase otazky...
M. & K.

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek.
Vzdát úctu mrtvým zcela určitě může každý, ať jiné víry nebo bez vyznání.
A k těm kamínkům:
Podle starého židovského zvyku se na hřbitov nenosí květiny, ale na náhrobky se pokládají kamínky. Tento zvyk připomíná pohřby ve starověkém Izraeli, kdy byly hroby pokrývány velkými kameny na ochranu proti zvěři.
Mějte se hezky
J.O.
 


3. 3. 2006
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda nevíte, kde by se daly najít informace o židovském hřbitově ve Svitavách. Ten zde existoval na okraji města do roku 1938, kdy byl zdevastován Němci, po roce 1945 pokračovala jeho devastace českým obyvatelstvem. V roce 2003 byl hřbitov alespoň částečně obnoven a byla zde umístěna pamětní deska, jejíž foto přikládám. Zajímalo by mě, zda mi neporadíte, kde by se daly sehnat další informace o tomto hřbitově, jeho historii případně židovské komunitě ve Svitavách.
S pozdravem
Jan Řeháček

Dobrý den,
bohužel Vás zklamu. V publikacích, které mám doma, jsem našla pouze ty informace, které jsou na pamětní desce :-( Zkuste přímo ve Svitavách, pokud je tam nějaké muzeum, jinak neporadím. Ale pokud bych přece jenom něco zjistila, dám Vám ještě vědět.
Mějte se pěkně
J.O.

P.S.:
www.muzeum.svitavy.cz
16. září 2003 –  Právo: Ostrůvek ticha svitavským Židům 
V neděli byl ve Svitavách odhalen památník obětem holocaustu: "Židé založili v silně německých Svitavách svou obec roku 1892, postavili si synagogu a hřbitov umístili na vršek za hranice města. Synagoga byla vypálena o Křišťálové noci v listopadu 1938 a do března 1939 židovská obec prakticky zanikla. Poslední izolované rodiny skončily v koncentračních táborech."
 


11. 12. 2005
Šalom uvracha Jitko.
 Tak náhodou jsem narazil na Tvé stránky a moc se mě líbili. Při jejich prohlížení jsem zjistil že některé hřbitovy nemáš ještě zdokumentované a tak pokud bys měla zájem mohu ti poskytnout mnou pořízenou fotodokumentaci z žid. hřbitovů ze Zlína a z Brumova. Takže pokud budeš mít zájem dej vědět a domluvíme se.
Zdraví George Párátko.
PS: v příloze malá ukázka z Brumova.

Ahoj,
děkuji Ti za návštěvu mých stránek a jsem moc ráda, že se Ti líbily. Zároveň i děkuji za nabídku fotodokumentace, ale musím je s díky odmítnout: stránky jsou pouze mým "dílem" (něco jako když má fotograf výstavu) a jsou na nich pouze mé fotky těch hřbitovů, které jsem zatím sama navštívila. Takže si to neber osobně, ještě jednou velice děkuji a měj se pěkně!!!!!!
J.O.
 


28. 11. 2005
Přeji Vám příjemný den Jitko,
nevím jestli jsme spolu náhodou nehovořily, protože v rámci práce našeho Opavského zastupitelstva dětí a mládeže, který mimo jiné pracuje také na projektu Židosvká obec v Opavě - historie a práce na hřbitově jsem měla možnost poznat spousty báječných lidí. Vaše stránky jsou pro nás inspirací, protože víme, jak udělat podobně náš hřbitov v Opavě. Klukům společně s manželem se podařilo letos o prázdninách opravit 16 náhrobků. Polovina hřbitova už byla nafocená, ale dnes jsem se dozvěděla, že počítač, kde to bylo uloženo, je nenávratně pryč, budeme muset začít znovu. Nevadí, už v tom máme praxi. Jen je mi 
líto, že to nebude do konce kalendářního roku. Přesto všechno máme nádherné fotografie a připravujeme pro další rok výstavu. Jestli máte zájem budeme Vás pravidelně informovat.
Krásné zimní dny
Kateřina Havlásková

Dobrý den,
bohužel se ještě neznáme :-)
Jsem moc ráda a potěšena, že se Vám mé stránky líbí. Jsem z Prahy, tak je pro mě Opava trochu daleko, ale určitě se na Váš hřbitov také jednou podívám, ale zatím je to nemožné, mám ročního chlapečka....Budu moc ráda, když mě budete informovat o dění u Vás a pokud budete mít nějaké stránky, pošlete adresu, ráda se podívám.
Přeju Vám hodně úspěchů a radosti ve Vaší záslužné práci!!!!!!
J.O.
 


7. 11. 2005
Děkuji Vám za krásně udělané stránky. Dozvěděl jsem se o nich z časopisu ČSA Rewiew. Téma mě moc zajímá a tak se budu těšit na další Vámi "objevené" hřbitovy. (hlavně z okolí Ostravy =o)  ) Mám jedinou otázku- co znamená ten hebrejský nápis na úvodu Vašeho webu?
Mnoho zdaru přeje Adam, Havířov.

Dobrý den, Adame,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že se Vám líbily.
Hebrejský nápis na úvodní stránce znamená:
počáteční písmena věty: tehi nišmato (nafšo) crura bi-cror ha-chajim. V překladu: Kéž je
jeho duše pojata do svazku věčného života. viz: Judaismus od A do Z od autorů Sivan a
Newman, s. 150
Taky bych ráda, aby mi hřbitovy dále přibývaly, ale počasí nějak nepřeje :-)
A když přeje, tak zase nejsou peníze na benzín :-(
Pokud máte zájem, můžete navštívit další mé stránky, které se věnují synagogám:
synagogy.euweb.cz
Mějte se hezky!!!
J.O.
 


1. 11. 2005
Dobrý den, milá Jitko!
Snad se nezlobíte za příliš důvěrné oslovení. Hřbitovy pro mě mají zvláštní kouzlo a ty židovské zvlášť. U Smíchovského hřbitova bydlím už 20 let, moje maminka se narodila ve strážním domku na Žvahově naproti hřbitovu a v útlém dětství bylo její vysněné povolání hrobnice. 
O víkendu jsme navštívili Rabštejn nad Střelou a po shlédnutí tamního židovského hřbitova jsem začala hledat nějaké informace. A tak jsem narazila na Vaše krásné stránky. Moc mě potěšily. Přeji hodně zdaru do další práce a těším se, až zdokumentujete Koloděje nad Lužnicí, je to velmi pěkný hřbitov. Hřbitov v Čelině jsem ještě nenašla a to tam jezdím už 36 let. Fakt je, že o něm vím teprve krátce.
Ještě jednou děkuji za Vaše stránky!
Iveta Sojková

Milá Iveto,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem moc ráda, že se Vám líbily a potěšily!!!
Přeju Vám hodně radosti při objevování hřbitovů a doufám, že Vám k tomu dopomohou třeba i mé stránky!!!
Mějte se krásně.
J.O.
 


26. 10. 2005
Přeji krásný den.
Jmenuji se Jan Dienstbier a studuji na vysoké škole Ústavu umění a designu v Plzni. Pracuji na semestrální práci s židovskou tématikou se zaměřením na dokumentaci hřbitovů nebo synagog. Jako nástroj k dokumentaci mi slouží fotoaparát.  Vydal jsem se do nedaleké vesnice Osek u Rokycan a vyhledal skromný, ale zato působivý hřbitov. Atmosféra byla navíc umocněna úžasným podzimem. Nafocený materiál budu dále spracovácat  v počítači a výsledkem by měla být kniha. Jen mě trápí textová část.  Nemohu získat informace v elektronické podobě a internet mi připomíná jeden velký vesmír.  Proto se obracím na vás, jestli byste nemohla poskytnout nějaké informace o tomto hřbitovu. Děkuji

Vážený pane Dienstbiere,
děkuji Vám za Váš zájem. Mohu Vám však poskytnout pouze ty informace, které najdete na mých stránkách: zidovskehrbitovy.wz.cz , víc se mi nepodařilo zjistit.
Osek, okr. Rokycany:
Hřbitov se nachází 800 m JJZ od zámku a 500 m jižně od pošty, v malém lesíku Kamýk za posledními domky.
Hřbitov byl založen snad v 18. století. Nejstarší čitelný náhrobek je z roku 1804. Poslední pohřeb se zde konal v 1. čtvrtině 20. století.
J.O.
 


16. 10. 2005
Pekny projekt,
skoda ze trochu neuplny, minimalne vam tam chybi hrbitov v Pohori u Jistebnice, a to i v seznamu nezdokumentovanych. Neco malo vim jeste o hrbitovech v Rozmberku nad Vltavou. Dale mam par fotek synagogy v Ceskem Krumlove.
Ing. Petr Vanicek

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Taky je mi líto, že jsou trochu neúplné (cca z 50%), ale věřte, že dělám, co můžu a na co stačí peníze :-))) Ten "chybějící" hřbitov tam samozřejmě mám (divila bych se, kdyby mi nějaký chyběl), akorát je uváděný pod Jistebnicí. Ve skutečnosti se nachází sice blíže k Pohoří než k Jistebnici, ale většinou se vztahuje k obci, kde bylo židovské osídlení a ke které hřbitov opravdu patřil. Zde není sporu o tom, že tento hřbitov patřil Židovské náboženské obci v Jistebnici a proto je jí také přisuzován.
Děkuji za Vámi nabízené informace a fotografie. Pokud tedy mohu požádat, zajímaly by mě informace o rožmberských hřbitovech, porovnám je s těmi svými.
Děkuji a mějte se pěkně!!!
J.O.
 


30. 9. 2005
Milá Jitko,
snažíme se dát dohromady židovský hřbitov v Českém Krumlově. Marně jsem se snažila získat o něm nějaké větší množství informací na internetu, ale v podstatě ani žádné nejsou, ba ani spousta místních obyvatel neví, že v Krumlově hřbitov je. Nicméně jsem alespoń narazila na tyhle stránky, které mě fakt potěšily a doufám, že  pojedeš dokumentovat i k nám a že se pak i zdejšímu hřbitovu dostane nějaké pozornosti. 
Zdraví Adéla z Krumlova

Ahoj Adélo,
děkuji za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že potěšily. V Krumlově jsem byla mnohokrát, ale bohužel dosud ne na hřbitově. Tak snad někdy v budoucnu, mám to trochu dál (jsem z Prahy).
Je skvělé, že se staráte o židovský hřbitov. Často, když objíždím jiné hřbitovy, si říkám, že je škoda, že není víc takových nadšenců. O Vašem hřbitově nevím nic víc, než co píšou knihy. Určitě tyto informace máte a pokud ne, alespoň pomohu.
Jinak v nejbližší době (cca měsíc) budu spouštět podobné stránky, které se budou věnovat synagogám. Na stránkách židovských hřbitovů na ně bude odkaz (na úvodní stránce), tak se určitě taky přijď podívat.
Měj se hezky a držím palce Vaší práci!!!!
J.O.

P.S. Český Krumlov:
Židovský hřbitov byl založen roku 1891. Byl obehnán téměř 3 metry vysokou zdí, kovaná vstupní vrata jsou zdobena motivem Davidovy hvězdy. Na ploše 2 546 m2 je dochováno 100 náhrobků od doby založení hřbitova do roku 1938. Roku 1967 tu byla uložena urna z USA, nejmladší náhrobek je z roku 1993. Roku 1937 zde byl pohřben rabín prof. Dr. Leopold Hirsch. V eklektické obřadní síni z 90. let 19. století je zachován čtecí pult.
 


30. 9. 2005
Dobrý den,
navštívila jsem vaši stránku o židovských hřbitovech. Kdysi jsem na toto téma dělal seminární práci a mám nějaké fotografie ze hřbitova v Brně av Boskovicích, jelikož je na svých stránkách uvádíte jako nezdokumentované, chtěla bych vám fotografie z těchto hřbitovů nabídnout.
S pozdravem
Alena Vachunková

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Mé stránky jsou založeny pouze na autorských fotografiích a mým cílem je jednou všechny hřbitovy navštívit a zdokumentovat. Takže musím s velkými díky odmítnout Vaši nabídku fotografií, neboť by to byl "cizí prvek" (i když jistě zajímavý...).
Ještě jednou děkuji a mějte se pěkně!!!
J.O.
 


22. 9. 2005
Milá Jitko,
od své první návštěvy Vašich stránek v roce 2003 si je čas od času otevírám, neboť jsou pro mě stálou inspirací při vlastních cestách po hřbitovech. Chci Vás nyní upozornit, že počet návštěvníků Vašich stránek se teď patrně ještě zvýší. Minulý týden jsem  totiž při letu s Českými aeroliniemi narazil v dvojjazyčném inflight magazínu ČSA Review (číslo 9/10 2005) na straně 82 na krátkou turistickou upoutávku na židovské hřbitovy v ČR. Zpráva je zakončena větou: "U mnoha českých měst se dodnes zachovaly židovské hřbitovy, které mapuje a dokumentuje internetový projekt (http://zidovskehrbitovy.wz.cz)" -  tedy odkazem na Vaše stránky.
Nevím, jestli o této skutečnosti víte, ale v každém případě  Vám blahopřeji k  průniku výsledků Vaší práce na stránky časopisu s takovým mezinárodním dosahem.
Přeji hodně podobných úspěchů a dalších přírůstků do seznamu navštívených hřbitovů (doufám, že nejen českých, ale i moravských a slezských).
Zdraví
Zdeněk z Prahy

Dobrý den, Zdeňku,
děkuji Vám za návštěvy mých stránek. Vaše zpráva mě velmi potěšila, neměla jsem o tom ani tušení. Doufám, že tím třeba poznám další příznivce židovských památek. Mějte se hezky.
J.O.
 


4. 9. 2005
Milá paní, 
díval jsem se na Vaše stránky. Měl bych malou připomínku. Slovní popis je pro nalezení často nedostatečný. Dnes jsem měl namířeno na čtyři hřbitovy, našel jsem dva. Jeden máte evidovaný - Hostomice, druhý ne - Praskolesy. Moc by pomohly souřadnice GPS. Pokud o to chcete stránky rozšířit, tak Vám je mohu postupně dodávat (ještě z nedávna mám hřbitov u Třeboně). 
O fota asi nestojíte, jestli jsem to pochopil dobře, jde o Váš projekt navštívit a vyfotit všechny hřbitovy. Pokud se mýlím a o fotky stojíte, tak dnes bylo opravdu dobré světlo. Posílám Praskolesy - udělal jsem miniatury, abych Vás nezatěžoval velkým objemem dat. Takže zmenšování je hodně poznamenalo. Chcete-li, pošlu velikost a kvalitu pro web přijatelnou. V Hostomicích bylo světlo ještě lepší, tam jsem byl chvilku před západem slunce.
Dobré světlo
Emerich Dequal

Dobrý den,
díky za návštěvu mých stránek. Přemýšlela jsem o těch souřadnicích a nijak zvlášť mě to nenadchlo. Přijde mi to už takové "strkání pod nos". Ztratí se tím to kouzlo hledání hřbitova, kdy se poznává jeho okolí, často se projde i cesta, kudy kdysi procházel pohřební průvod a přijde se i o případný kontakt s místními lidmi, když se jich ptáte na polohu hledaného hřbitova. Když jsem se o tom ale zmínila před manželem, tak tím byl doslova nadšen. Nakonec jsem si řekla, že málokdo z "hledačů" bude mít možnost si souřadnice zaměřit, takže by tato informace byla jen pro ty "pohodlné" (neberte to ve zlém). Takže pokud budete mít chuť, můžete my ty souřadnice posílat, já je tam doplním. A samozřejmě Vám za to velmi děkuji!
A co se týče těch fotek, pochopil jste to správně, opravdu jsou mé stránky založeny pouze na mých autorských fotkách. Ale samozřejmě se ráda podívám i na jiné - světlo jste měl opravdu dobré!
Mějte se pěkně a těším se na naši spolupráci!!!
J.O.

Milá paní Oltová,
s Vaším názorem na souřadnice GPS naprosto souhlasím. Stejně tak s názorem Vašeho manžela. :-)
Když tam ty souřadnice dáte, tak pak bude na lidech, zda je použijí nebo ne. O víkendu jsem chtěl navštívit čtyři hřbitovy, našel jsem jen dva. Nejsem typ, který by se vyptával (jako žádný chlap). A ještě jedna věc. Když se nedá na web záznam trasy z GPS, ale pouze souřadnice cíle, tak to zase není tak jednoduché k němu dojít. Ale vyloučí to případy, že budete hledat v jiných končinách. Ale samozřejmě to hodně pomůže. Kdybych znal souřadnice těch dvou nenalezených, tak bych je jistě našel. K mé pohodlnosti. Jezdím na motorce, takže když se přiblížím k cíli, tak dost často ji musím opustit a pokračovat dál pěšky. A to není ani trochu pohodlné. Než ze sebe sundáte přilbu, kuklu, rukavice, bundu a páteřák. Než to všechno přizámkujete k motorce, zajistíte motorku, vybalíte foťák... a pak zjistíte, že jste o kilometr vedle a zase to všechno v opačném pořadí provedete a jedete ten kilometr.... Nestěžuju si, jen že bych rád věděl, že to všechno neabsolvuju zbytečně.
Hřbitov Praskolesy je nad obcí v zatáčce, jde se k němu zhora přes pole, nebo by asi šlo i ze spodu. Ze silnice je vidět když jedete od Praskoles. Souřadnice má (měřeno nad horní zdí) N 49°51' 39,8" E13°56'28,6" v systému WGS 84.
Hostomický hřbitov je na (měřeno u zdi u přístupové cesty) N 49°48' 38,3" E14°01'39,4" v systému WGS 84.
Mějte se fajnově, časem se ozvu
Emerich

Dobrý den,
díky za návštěvu mých stránek. Přemýšlela jsem o těch souřadnicích a nijak zvlášť mě to nenadchlo. Přijde mi to už takové "strkání pod nos". Ztratí se tím to kouzlo hledání hřbitova, kdy se poznává jeho okolí, často se projde i cesta, kudy kdysi procházel pohřební průvod a přijde se i o případný kontakt s místními lidmi, když se jich ptáte na polohu hledaného hřbitova. Když jsem se o tom ale zmínila před manželem, tak tím byl doslova nadšen. Nakonec jsem si řekla, že málokdo z "hledačů" bude mít možnost si souřadnice zaměřit, takže by tato informace byla jen pro ty "pohodlné" (neberte to ve zlém). Takže pokud budete mít chuť, můžete my ty souřadnice posílat, já je tam doplním. A samozřejmě Vám za to velmi děkuji!
A co se týče těch fotek, pochopil jste to správně, opravdu jsou mé stránky založeny pouze na mých autorských fotkách. Ale samozřejmě se ráda podívám i na jiné - světlo jste měl opravdu dobré!
Mějte se pěkně a těším se na naši spolupráci!!!
J.O.


20. 7. 2005
Mila Jitka!
Skvela a krasna stranka! Vdaka za Vasu pracu, ma zmysel a robi radost nielen Vam. Ideme na dovolenku do Ceskej Kanady, do Ceskeho Rudolca a chceme navstivit aj zidovske pamiatky. Penzion Cesky Rudolec ma velmi dobru webstranku so zaujimavou a podrobnou castou o zidovskych pamiatkach 
v oblasti. Odporucam: www.rudolec.cz/kanad-cz.html
Drzim palce, aby Vas nadsenie neopustilo.
S vdakou aj za zidovsku komunitu
Viera Rybarova
Bratislava

Děkuji Vám za návštěvu mých stránek a jsem ráda, že seVám líbily. Na tu stránku penzionu Rudolec jsem už jednou narazila, ale zatím jsem se do tohoto kraje nedostala. Ale až se tak stane, určitě ji využiju jako pomoc.
Přeji Vám pěknou dovolenou a radost z objevování!!!!
J.O.
 


4. 6. 2005
Dobrý den.
Moje známá hledá pro krajany v Kanadě informace o hrobech jejich příbuzných na židovském hřbitově v Berouně Na kaplance. Slíbil jsem, že se s ní do Berouna zajedu zkusit něco zjistit, je jí už 81 let. Bohužel jsem momentálně třetí měsíc nemocný, tak jsem zkoušel prozatím najít nějaké informace na internetu. Jediné stránky, které jsem našel jsou ty Vaše.
Jsou velmi hezky udělané a myslím, že děláte záslužnou práci. Bohužel tam hřbitov v Berouně není ještě zpracován, tak jsem Vás chtěl poprosit, zda nemáte aspoň nějaké informace nebo zda byste mně nemohla poradit, kde nějaké informace hledat .
Není tam zpracována spousta hřbitovů, což se nedivím, pokud děláte všechno sama. Pomáhá Vám někdo? Mohla by židovská obec, ale ti asi mají jiné starosti. Každopádně, pokud se mi podaří se uzdravit a v Berouně něco zjistit bych Vám to poslal, zároveň i fotografie. Ještě také zkusím městské informační středisko v Berouně.
S pozdravem
J.Douda

Dobrý den,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že se Vám líbí. Hřbitovy navštěvuji většinou sama, občas s manželem anebo s "kolegou". Ale hlavně je to můj projekt, takže musím s díky odmítnout Vaši nabídku fotografií berounského hřbitova. Veškeré fotky, které na mých stránkách najdete, jsou moje a jsou také jedním z hlavních důvodů, proč byly tyto stránky založeny.
Do Berouna jsem se ještě nedostala, snad to brzy napravím. Našla jsem Vám alespoň něco o zdejším hřbitově, snad Vám to pomůže.
BEROUN
Židovský hřbitov byl založen roku 1866, poslední pohřeb se zde konal roku 1953. Nejstarší náhrobky jsou z roku 1885. Na hřbitovním domku je nápis: "Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy".  V minulosti byl hřbitov zmenšen kvůli stavbě hlavní silnice.
Mějte se hezky a přeji mnoho zdraví.
J.O.
 


28. 4. 2005
Dobrý den,
nalezl jsem Vaši stránku o židovských hřbitovech. Moc se mi líbí, takže Vás jdu pochválit. Chtěl jsem se zeptat: v textu se zmiňujete o kamínkách pokládaných na náhrobní kámen, jakou to má symboliku?
Děkuji
Marek Coufal

Dobrý den, Marku,
děkuji Vám za návstevu mých stránek. Jsem ráda, ze se Vám líbily.
K Vašemu dotazu:
Podle starého židovského zvyku se na hřbitov nenosí květiny, ale na náhrobky se pokládají kamínky. Tento zvyk připomíná pohřby ve starověkém Izraeli, kdy byly hroby pokrývány velkými kameny na ochranu proti zvěři. Mějte se hezky.
J.O.
 


20. 4. 2005
Dobrý den,
při prohledávání Internetu pro heslo Spomyšl na mne „vypadla“ též Vaše skvělá stránka. Provádíte něco naprosto úžasného a velmi potřebného! Děkuji Vám. Nenechte se znechutit případnými poznámkami kritizujícími Vaši práci. I já bych měla drobné připomínky, ale nechám si je zajít, protože vím, co to je, dělat takovéto stránky!
„Není na světě člověk ten, by se zavděčil lidem všem!“
(Snad jen upozorním na chybějící písmenko – „návší“ místo „návrší“ – u Spomyšle.)
Barevné pojetí i způsob zpracování se mi velmi líbí. Strefila jste se mi do noty! O obrovské potřebnosti a záslužnosti Vašeho počinu snad není třeba ani hovořit!
Dovoluji si Vám zaslat pár svých obrázků ze 2.4.2005 ze spomyšlského hřbitova.
Zdravím a přeji suchou cestu a dobré světlo!
Petula |||-_-||| Čarodějnice

Dobrý den, Petulo,
děkuju Vám za návštěvu mých stránek a jsem ráda, že se Vám líbily. Mám vždy velkou radost, když mou práci někdo ocení. Fotky jsem si od Vás stáhla, děkuji, jsou pěkné. Zveřejňovat je ale bohužel nebudu, dávám na své stránky pouze své fotky.
A díky za upozornění za překlep, už je to opraveno.
Mějte se moc hezky!!
J.O.

Dobrý den,
děkuji za bleskovou odpověď!
Že mé fotky nezveřejníte na svých stránkách, to nemusíte uvádět slůvkem „bohužel“. :o) Nijak mne to neničí! ;o) Chápu Váš přístup. Naopak, vážím si ho, protože i fotografický rukopis Vašich stránek je pak vyváženejší a vše je opravdu jen Váš pohled! Fotky jsem Vám však dala k dispozici i s případným právem na jejich publikování. (Nikoliv tedy, že bych dychtivě čekala, jak své „ctěné jméno“ uvidím na Vašem dobrém webu!) :o) Pokud Vás potěšily, je to dobře! I Vy jste mne potěšila svou reakcí!
Mějte se krásně a zdar Vaší práci. Občas se mrknu na Vaše stránky a snad se „dokopu“ i k tomu dát na ně odkaz z některých svých.
Zdraví a zdar přeje
Petula |||-_-||| Čarodějnice

Díky za pozvání, až se do těch míst dostanu, určitě hrad navštívím!!!!!!
J.O.
 


25. 3. 2005
Prajem pekny den.
Som zo Slovenska a nedavno som narazila na vašu stránku, ktorá ma pomerne dost zaujala, co vam už povedali asi viaceri...no niet divu!:-)
Pri nedavnej prechadze po Košiciach v SR som narazila na jednu synagogu na istej ulici, ktora na mna neskutočne zaposobila, hoci neviem prečo, ale je to take zahadne miesto a všetko okolo je pre mna niečim vzrušujucim.Už asi 3 roky sa zaujimam o židovsku kulturu a o podobne zaležitosti a čim viac viem, tym mam vacsi pocit, že k nim patrim a hneva ma to, že neviem, prečo mam ten pocit. Neviete mi poradit?:-)
Ok, takže k mojem otazkam.
Chcela by som sa opytať, prečo, resp. čemu možeme my, navštevnici vašich stranok, vdačiť za to, že ste sa rozhodli spravit takuto stranku? Ide len o puhy zaujem, či zvedavosť?
Dalej by ma zaujimalo, či sa niekedy nechystate preskumať aj SR z hladiska židovskych cintorinov a podobne?Určite by to malo velky ohlas.
Ďakujem, prajem vsetko dobre a tešim sa na vašu odpoveď.:-)
Miška.

Dobrý den, Miško,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek a jsem ráda, že se Vám líbily.
Při objevování židovské kultury a památek mám podobné pocity jako vy a velmi mě mrzí, že je musím objevovat pouze jaksi "zvenku", neboť nejsem židovského původu.
A teď odpovědi na Vaše otázky:
1. O židovské památky se zajímám už mnoho let, zejména o hřbitovy, které navštěvuji a fotografuji. Přišlo mi ale škoda, aby fotky pak ležely nevyužité někde v šuplíku. V roce 1997 jsem měla samostatnou výstavu v
Kolíně a když se rozšířil fenomén internetu a trošku jsem se naučila dělat stránky, vymyslela jsem právě stránky o židovských hřbitovech. Baví mě to, zajímá mě to a fascinuje mě to!
2. Mým prvním vytknutým cílem je navštívit a zdokumentovat všechny židovské hřbitovy na území ČR. Zatím jich mám asi 45%, takže mě čeká ještě hodně cest a práce. Pokud to jednou zvládnu, určitě bych se ráda věnovala i jiným zemím, nabízí se práve Slovensko a Polsko. Ale to je opravdu ještě hodně daleko a taky je to už mnohem náročnější - časově a finančně.... Takže uvidíme.
Mějte se hezky!
J.O.
 


1. 3. 2005
Dobrý den,
s velkým zájmem jsem si prohlédla Vaši webovou stánku. Moc díky za tento počin.
Měla bych k Vám pár dotazů:
1) Kolik fotografií pořídíte při dokumentaci jednotlivého hřbitova? Fotografujete jen celkové pohledy nebo každý náhrobek zvlášť, popř. jen náhrobky významných osobností, nebo umělecky zajímavé náhrobky? 
2) židovský hřbitov v Chrudimi je focen pouze od brány nebo jste se dostala dovnitř?
3) Provádíte i překlady náhrobků? (z hebrejštiny)
A ještě poznámka -  na židovském hřbitově Hroubovicích proběhlo pár pohřbů i v 60. letech 20. stol., takže citace z Fiedlera je mírně zavádějící. 
S pozdravem
Lucie Petrusová

Dobrý den, Lucie,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek a jsem ráda, že se líbily. Ráda Vám odpovím na Vaše dotazy:
1. Průměrně vyfotím na hřbitově asi 10 fotek, záleží na tom, jak je dochovalý, rozsáhlý a zajímavý. Takže se někdy můžu dostat i na 20 fotek. Snažím se vždy fotit celek, aby vznikla určitá představa o jeho celkové podobě a umístění v terénu a potom samozřejmě některé zajímavé náhrobky nebo skupiny náhrobků.
2. Na hřbitov v Chrudimi jsem se nedostala. U vchodu sice bylo napsáno, že klíče má školník z protější školy, ale v ten den už jsem měla za sebou 4 jiné hřbitovy, byla neděle odpoledne, hrozné vedro a už jsem toho měla za ten den dost (a navíc jsem byla v 7. měsíci těhotenství), takže jsem se spokojila s pohledem pouze od brány... I když uznávám, že tato výmluva není hodna skutečného vědce :-)
3. Překlady náhrobků neprovádím, neb neovládám hebrejštinu (kromě jediného slova, a to najdete na úvodní stránce mého webu).
Děkuji Vám za poznámku k Hroubovicím, opravím si to. Některé prameny bývají občas nepřesné.
J.O.
 


4. 2. 2005
Vážená paní Oltová, 
nejprve Vám chci vyjádřit upřímné poděkování za Váš internetový počin. Výborný předmět zájmu a smysluplná edukace široké veřejnosti. Každopádně v našem milieu aktivita nezvyklá a ojedinělá. Jsem velmi potěšen takovou prezentací.
Momentálně se zabývám shromažďováním textových i fotografických materiálů o tuzemských sakrálních stavbách a jim přilehlých hřbitovech a pohřebištích, načež vyústěním této činnosti má být tématická monografie s bohatou fotografickou dokumentací. Židovská pohřebiště jsou specifickou částí této publikace. S Vaším přispěním (využívám Vaší mapáže) se vydávám po stopách jednotlivých židovských hřbitovů. Tímto Vám chci poděkovat za skvělý návod a bezděčnou pomoc.
Domnívám se, že i vy podobně mně vyžadujete zpětnou vazbu (feedback), abyste mohla efektivizovat své publikované příspěvky. Z toho důvodu si dovoluji uvést několik připomínek a poznámek:
1. Průvodní texty k jednotlivým prezentovaným pohřebním místům jsou nadmíru stručné, neškodil by obsáhlejší komentář. 
2. V průvodních textech naprosto chybí informace o možnostech návštěvy (volný/řízený vstup, otvírací doba, výše vstupného etc.). 
3. Všechny snímky by měly být barevné, nejen monochromatické. Nejde o umělecké fotografie, ale o dokumentační obrazový materiál. I když chápu paměťovou náročnost. 
4. Obrázky by měly být v "pop-upových" oknech. 
5. Zvolená barva písma sice ladí s podkladem (pozadím), ale stává se hůře čitelnou. Černá barva by byla čitelnější. 
Jsem přesvědčen, že přijmete mé poznámky jako přátelskou zpětnou vazbu (kritika ad rem) a že Vám pomůže při další tvorbě internetové prezentace.
Prozatím zůstávám s přátelským pozdravem a v dokonalé úctě
Dr. Mgr. Marek Matějka, MIM

Vážený pane Matějko,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek a jsem ráda, že se Vám víceméně líbily.
 Ráda bych se vyjádřila k Vašim připomínkám, jsem přesvědčená, že ne všechny jsou na místě:
1. Průvodní texty u většiny hřbitovů jsou skutečně stručné, ale je to dáno tím, že mají i poměrně "stručné dějiny", a pokud se k nim váže nějaká zajímavost, věřte mi, že ji tam mám. Nevím, zda jste sám někdy zkusil najít co nejvíce informací k nějakému hřbitovu, ale pochybuji, že byste dopadl líp než já. A co se týče vzhledu hřbitova, uvádím ho stručně, neboť není cílem mých stránek nějaký barvitý popis, alespoň to může někoho nalákat, aby se tam sám podíval. 
2. Informace o možnostech návštěvy, vstup, otvírací doba, vstupné.... Na území ČR se platí vstup pouze u dvou hřbitovů: V Praze na Josefově, kde je vstupné nechutně vysoké, a v Praze na Žižkove na starém hřbitově, kde je vstupné poměrně nízké. To je vše. Ostatní hřbitovy jsou buď obehnány zdí, nebo zeď už zanikla. Pokud zeď stojí, může být branka zavřená, nebo otevřená. Pokud je branka zavřená, dá se přelézt zeď. Pokud je zeď vysoká, tak babo raď..... No a všechny tyto skutečnosti se neustále mění. Tam kde byla ještě včera vysoká, neprostupná zeď, tak tam jí dnes kus spadlo atd... Tzn. že takovéto informace by nebyly aktuální a člověk je k jejich návštěvě ani nepotřebuje. Když se chce někam opravdu dostat, dají se všechny překážky překonat...
3. Nevím, v jakém stavu je Váš monitor, ale všechny mé fotky jsou barevné (kromě úvodní, ilustrativní)!!!!!!!!!!
4. Fotky nejsou v "pop-upových oknech" (no to je teda výraz...), protože velké formáty zabírají příliš mnoho paměti, ne každému se rychle načítají a navíc by mi je ještě někdo ukradl.... (podloženo zkušeností). Myslím, že současná velikost je naprosto ideální a splňuje svůj účel.
5. Zvolená barva písma... Velmi si zakládám na vizuální podobě svých stránek. Máte sice pravdu, že černá barva by byla výraznější, ale není to parte nebo noviny. Koho téma skutečně zajímá, nebude mít s čitelností problémy a nepotřebuje zvýrazňovat a upoutávat textem jako například v Blesku....
 Tak, teď aspoň vidíte, že nic není "jen tak" a za svým "výtvorem" si plně stojím :-)
Přeju Vám, ať se Vám daří a až Vám vyjde ta publikace o pohřebištích, doufám, že se ke mně také dostane.
Mějte se pěkně.
J.O.
 


10. 12. 2004
Vážená,
dovoluji si upozornit Vás na židovský hřbitov v městečku Kolinec v okrese Klatovy. Je bohužel v zuboženém stavu,ale stojí za shlédnutí, protože je velmi zajímavě položen. Je sice v obci,ale je od ní oddělen tím, že je na kopečku, takže je vlastně nad střechami místní zástavby.
Srdečně Vás zdravím
vhlavka

Díky za Vaše "upozornění". O tom, že je v Kolinci židovský hřbitov, samozřejmě vím, pouze jsem se do těchto míst ještě nedostala.
Taky zdravím!
J.O.
 


26. 11. 2004
Prosim Vás, chtěl jsem se zeptat, copak znamená na Vašich stránkách ten hebrejský (arabský nebo jaký) nápis... potřeboval bych pomoct. Jsem Žid a moje rodiče hebrejsky neumí. A jakožto židovského vyznání bych chtěl vědět, jak se to vůbec píše. Je mi 14 let...
Tonda Adamec

Ahoj,
ten nápis je hebrejsky, čte se to "jiskor" a v překladu to znamená "vzpomeň". Tento nápis se používá na většině židovských náhrobků. Pokud by ses šel podívat na nějaký židovský hřbitov, určitě bys jich tam hodně objevil.
J.O.
 


14. 9. 2004
Milá Jitko,
se zájmem jsem prohlížel Vaše veledílo, díky za ně!!! Posílám fotky ze dvou: Nový Bydžov (HK/H) a Svitavy (SY/E).
Moc mě těšilo!!! Případné spolupráci zdar! Čau!!!
Luboš R. Kolouch

Dobrý den, Luboši,
díky za návštěvu mých stránek. Fotky jsou pěkný. Bohužel je nemůžu použít na svých stránkách, dávám tam jen své vlastní výtvory. Ale díky a ať se Vám daří!!
J.O.
 


1. 9. 2004
Slečno Jitko,
vidím (a jsem rád), že jsme oba měli stejný nápad. Jenže jste byla rychlejší. Zatím jsem si myslel, že jsem takto postižen jen já, ale jak vidím z Vaší návštěvní knihy, podobných je nás potěšitělně opravdu víc.
Objíždím příležitostně hřbitovy od roku 2000 (letos jsme se málem potkali v Čížkovicích), ale dát na internet mě napadlo až někdy letos a stránky stále nejsou hotové (a taky se to učím, tak doufám, že dostanu také nějaký japný povzbuzující dopis). A také nemám tolik hřbitovů navštívených, jako Vy.
Na Vašich stránkách mne nicméně překvapuje, že uvádíte přesnou lokalizaci hřbitovů vzhledem k tomu, že jsou poměrně oblíbeným terčem vandalů. Na svých stránkách proto něco podobného raději neuvažuji (v podstatě to bude jen přehled fotek). Na druhou stranu musím říct, že máte docela štěstí na počasí. Například fotky ze Stádlece se zdají být úplně z jiného hřbitova, než moje - co udělá sluníčko je někdy až neuvěřitelné. Na druhou stranu pošmourné počasí dokáže dodat zajímavou atmosféru. Někdy...
Dík za krásné stránky, doufám, že se nebudeme brát jako konkurence, ale jako partneři.
Zdraví
Karel Fous, Praha

Dobrý den, Karle,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Jsem ráda, že budu mít další "konkurenci", to není nikdy na škodu. Lokalizaci ke hřbitovům uvádím záměrně, mám ráda, když jsou věci kompletní a navíc, jak vím z různých ohlasů, mnoha dalším nadšencům to už pomohlo. Nemyslím si, že by vandalové hledali na internetu, kde se jaký hřbitov nachází... I když kdo ví...
Co se týče počasí, je to zapeklitá věc. Už jsem kolikrát připravená vyrazit, ale najednou se počasí zkazí a nejede se nikam. Až na malé výjimky vyrážím tedy pouze za slunečného počasí  jinak fotky nestojej většinou za nic.
Až budete mít své stránky v provozu, určitě mi pošlete http.
Přeju Vám hodně štěstí!
J.O.
 


12. 8. 2004
Vážená paní Oltová,
Vaše stránky jsou příjemným zastavením na víceméně komerčních vlnách internetu a děkuji za ně. Je mi jasné, že není možno zmapovat veškeré židovské hřbitovy, ale dovolím si Vaši pozornost obrátit i k místu, které mi ve Vašem seznamu chybí, a sice hřbitov v Nové Cerekvi, okres Pelhřimov. V této obci a v okolí byla až do druhé světové války velmi početná komunita, o čemž svědčí mimo jiné i zdejší synagoga postavená v maurském stylu (je  zanedbaná - sloužila jako sklad  místní kartáčovně, ale snad bude zachráněna). Jako studentka (cca v r. 1975) jsem poprvé přelezla tehdy pobořenou ohradní zeď a ohromeně zírala na mohutné a velmi luxusní náhrobky na nové části tohoto hřbitova, i na starobylé, již místy zapadlé stély. Na tomto hřbitově je, pokud vím, pohřben malíř Dr.Alfréd Justitz. Nyní je zeď opravena, klíče se snad dají půjčit na obecním úřadě.
Zdravím Vás a přeji hodně badatelských a dokumentaristických úspěchů.
Zavřelová, Pečky.

Važená paní Zavřelová,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Doufám, že jednou se mi podaří zmapovat všechny hřbitovy u nás, zatím se pomalu blížím k polovině. Děkuji za informace ke hřbitovu v Nové Cerekvi, až se dostanu do tohoto kraje, urcitě jej nezapomenu navštívit.
Mějte se hezky!
J.O.
 


27. 7. 2004
Dear Ms. Oltova,
I found your web page for a Jewish cemetery in Belec. I know there are several villages or towns named Belec in the Czech Republic. My ancestors lived in Belec near (south of) Karlstejn, in a small valley. I 
never found a cemetery there, and think most of my ancestors were buried in Morina or Liten cemeteries. Where is the Belec cemetery that you have on your web site?
Thank you for you help.
Philip Moravcik
Honolulu, Hawaii, USA

Dear Mr. Moravcik,
thank you for visit my web page. Villages Belec are in Czech Republik in numbers 5!!! Your Belec near Karlstejn is region Beroun (middle Bohemia). There Jewish cemetery isn't really. Belec with cemetery in my web page is in region Tabor (south Bohemia). Look on enclosed map.
Best regards!
J.O.
 


26. 7. 2004
Dobrý den,
můžete mi, prosím, poradit, kde by se dala sehnat mapa židovských památek, kterou jste zmiňovala na Vašich stránkách? Jsem ráda, že jsem Vaše stránky objevila, protože už jsem si začínala myslet, že jsem židovskými hřbitovy posedlá sama.
Mějte se pěkne a děkuji za odpověď.
S pozdravem Lenka Bichlerová

Dobrý den, Lenko,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek.
Mapu židovských památek v České republice jsem koupila vloni v knihkupectví Academia v Praze na Václaváku. Později jsem si chtěla koupit ještě jednu, ale bohužel jsem už ji nikde nesehnala. Zkusila jsem se teď i podívat na některá internetová knihkupectví, ale také jsem neuspěla. Takže Vám neporadím. Možná zkuste kontaktovat nakladatele (B.A.T. Program s.r.o., 1. máje 1000, P.O. Box 77, 756 64 Rožnov pod Radhoštěm, tel. 571 604 521, e-mail: bat@batprogram.cz, www.batprogram.cz), nebo to prostě zkoušet jak na internetu, či ptaním po různých knihkupectvích. Přeju Vám hodně štěstí...
J.O.
 


14. 5. 2004
Dobrý den,
navštívil jsem Vaše stránky mapující Židovské hřbitovy v naší republice. V obci Kolinec, odkud pocházím, existuje také jeden, posílám Vám tedy tip na výlet.
www.kolinec.unas.cz/historie/18-19stoleti.html
(zde je ilustrační foto a stručný popis od p. Hrdličky)
Přeji hodně úspěchů, 
Josef Prexl

22. 4. 2004
Dobrý den Jitko,
na internetu jsem našel Vaše velmi zajímavé stránky a s obrovskou chutí jsem v nich dlouho "listoval". Myslím, že se Vám podařil úžasný projekt a je vidět i cítit, jak Vaši práci máte ráda a jak jí žijete. 
Jsem podobný "cvok" a i když se především zajímám o politiku, historie českých židovských diaspor i židovské tradice, mě velmi zajímají. Před rokem jsem založil na internetu informační klub Peace for Izrael, který informuje o dění v Izraeli i životě a aktivitách českých židovských obcí a spolků. V sekci texty zveřejňujeme v samostatné rubrice Odkazy na internetové stránky adresy na zajímavé weby. Mám prosbu: mohu taky zveřejnit i adresu na váš internetový projekt?
Shalom Jirka
Adresa klubu: www.israel.zde.cz/

Dobrý den, Jirko,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Vždycky mě velmi potěší, když moje snažení někoho nadchne, či mu dokonce v něčem pomůže. Kouzlu židovské kultury, odkazu a tradicím jsem propadla už před pár lety a myslím, že je to láska na celý život. Díky za Vaše ocenění a bude mi nesmírným potěšením, když odkaz na mé stránky u Vás umístíte. Já sama se k Vám hned podívám, abych věděla, "o co jde".
J.O.
 


25. 3. 2004
Dobrý den,
musím Vám napsat, jak moc mne Vaše stránky potěšily. Já a moje maminka se o židovské hřbitovy a židovskou kulturu vůbec zajímáme a vždy, když jsme někde na výletě, tak první, co zjišťujeme je, zda není poblíž nějaký židovský hřbitov či jiná židovská památka. S potěšením zjišťuji, že je nás víc takových. Jednu věc bych Vám ráda doporučila - v levém sloupci máte nápis "Pár slov úvodem" a pod ním prázdné místo. Hodně lidí asi nezjistilo, že se pod takovým nápis skrývá odkaz, měla byste to nějak zvýraznit - např. podtržením nebo tak.
A to je vše, chci Vám popřát mnoho úspěchů při hledání a focení. Nenechte se otrávit lidmi typu Šárky Čechové, vždy se někdo takový najde.
S pozdravem Anna Zárubová

Dobrý den, Anno,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek a velmi mě těší, že se Vám líbily. Snad už konečně nastane jaro a v té souvislosti Vás mohu ujistit, že navštívené hřbitovy budou po zimním spánku opět přibývat a mé stránky tedy budou průběžně aktualizovány. Budu velmi ráda, pokud je opět někdy navštívíte.
J.O.

P.S. S tím odkazem "Pár slov úvodem" zkusím něco vymyslet. Díky.
 


6. 1. 2004
Dobrý den,
našel jsem váš email na stránkách židovských hřbitovů a chtěl bych se zeptat na pár věcí a byl bych rád, kdybyste mi mohla poradit, jak na to. Chtěl bych navštívit nějaký starší židovský hřbitov v Praze teď v zimě a chtěl bych tam fotografovat. Fotografie by byly pouze pro mé vlastní účely (žádná propagace ani antipropagace, nic takového, jen chci mít pár fotografií zákoutí židovských hřbitovů). Chtěl jsem se tedy optat, zda a za jakých podmínek je něco takového možné, zda vůbec je. Děkuji velice a dodatečně přeji úspěšný rok 2004.
S pozdravem Rudolf Pliva

Dobrý den, Rudolfe,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Velice mě těší, když najdu dalšího příznivce židovských hřbitovů.
V Praze je 6 židovských hřbitovů a podmínky k jejich návštěvě a focení jsou následující:
     Praha - Josefov - nejhorší podmínky jak k návštěvě, tak k focení. Je nutné zakoupit vstupenku, focení je zakázáno (i pro vlastní potřebu). Přes tento zákaz zde většina zahraničních turistů fotí, nikde není vidět nějaký člověk, který by to hlídal, i já jsem tady fotila. Hřbitov je přístupný denně kromě soboty a židovských svátků od 9 do 16.30 hodin. Vstupné je 250,- Kč (k tomu je v ceně návštěva některých synagog), v rámci programu k výchově proti antisemitismu v ČR pro tuzemské návštěvníky je cena vstupenky 65,- Kč, to je však prohlídka s průvodcem, který Vám zcela jistě zakáže focení, navíc se koná jenom jednou týdně v určitou hodinu (myslím, že to je neděle).
     Praha - Smíchov - starý hřbitov - hřbitov je volně přístupný, nehlídaný, není problém.
     Praha - Smíchov - nový hřbitov na Malvazinkách - hřbitov je nepřístupný, uzamčený, lze nahlédnout skrz plot pouze ze strany adventistického kostela v Peroutkově ulici, na ostatních stranách je vysoká kamenná zeď.
     Praha - Žižkov - starý hřbitov - hřbitov je přístupný každé úterý a čtvrtek od 9 do 13 hodin, fotit lze, vstupné je 20,- Kč. Celkem úspěšně lze fotit i přes plot (samozřejmě se zoomem).
     Praha - Žižkov - nový hřbitov na Olšanech - hřbitov je volně přístupný denně kromě soboty a židovských svátků. Fotit lze.
     Praha - Libeň - hřbitov je nepřístupný, lze nahlédnout přes zamřížovaná vrata a velmi těžko přes vysokou zeď.
     Praha - Uhříněves - hřbitov je volně přístupný, nehlídaný, není problém.
Takže to je vše, co se týká Prahy. Přeju Vám, ať se fotky vydaří!
J.O.
 


2. 1. 2004
Dobrý den,
nijak zvlášť se nezajímám o židovské hřbitovy, ale nudíce se jsem náhodou narazil na Vaše stránky. Měl jsem podobný koníček jako Vy za svého pobytu v Irsku. Objevil jsem tam jedny velice zajímavé stránky zabývající se podobnou problematikou, jejichž adresu Vám zasílám pro možnou inspiraci. 
www.megalithomania.com
Michal z Prahy

9. 11. 2003
Jitko,
nevím, jak hluboko jste do tématu "zažraná", nicméně krom toho, že zatím svou odpovědnou (ale chvála Pánu za ni, vždyť takhle má člověk alespoň přehled o dalších dušičkách a síti lidiček se zájmem o žid. hřbitovy!!!) Tedy, co takhle nějaká forma spolupráce? Přinejmenším spolupráce v tom ohledu, abyste neposkytovala ne zcela pravdivé informace - protože vy se otevřeně přiznáváte, že je to takový váš pěkně zpracovaný deník výletů po milovaných krchůvcích, ale např. historie datace hřbitovů v jednom příspěvku není zcela fundovaná. Je rozdíl mezi stářím hřbitova a doložitelným stářím hřbitova (tj. s kameny čitelnými k tomu a tomu datu...) a HLAVNĚ, abychom práci nekonali paralelně. Samozřejmě - vizuální seznámení se hřbitovy, to není moje parketa, mne zajímá krása slova a příběhy, které se dají zjistit….. 
Hezký týden - šavua tov
Jaroslav Achab Haidler
(kráceno)

Dobrý den, Achabe,
děkuji Vám za Váš mail. K těm informacím, které na svých stránkách poskytuji: většinou je čerpám z několika zdrojů a už několikrát jsem narazila na různé nesrovnalosti. Bohužel nemám tolik času, abych jejich správnost mohla ověřovat třeba někde v archívech, a proto bych určitě uvítala Vaše připomínky a uvedení některých věcí na správnou míru. Navrhnul jste mi spolupráci, ale abych pravdu řekla, nedovedu si moc představit, jak by mohla fungovat. Jednou z mých největších priorit je fotografování, snažím se dělat takové fotky, které by za něco stály a bylo je pak i možno použít nejen v rámci prezentace na webu. Nápad udělat si své stránky vznikl někdy na jaře a abych tam neměla pouze fotografie, bylo nezbytné ke každému hřbitovu uvést i stručný popis. Ale snažím se o to, aby mé stránky byly především obrazové před textovými. Takže si nejsem jistá, zda by bylo možné v rámci mých stránek nějak uvést do praxe naši spolupráci, protože naše zájmy jsou každý trošku jinde. Potom by se smysl mých stránek posunul už trochu jinam (ale rozhodně netvrdím, že špatným směrem!!!!!!), a to nechci. Ale určitě se nechci od Vás odvracet. Pokud byste měl nějaké upřesňující informace týkající se historie hřbitovů, každopádně je s radostí uvítám a použiju.
J.O.
(kráceno)

Milujete žid. hřbitovy, jejich atmosféru a poetiku, náladu a světlo – pak tvoříte krásný fotky a pohledy (čím hlouběji do tématu ponořena – tím nevšednější) VÝSTUPY = poetika a krása. Cíle - zůstat u toho a připravit internetového průvodce, který jakoby o ten kus vašeho vlastního srdíčka doplní Fiedlera.
SPOLUPRÁCE - protože pravidlo "Nechť nic neplyne násilím..." je stejně neúprosné, jako tok elektrického proudu od plus k minus -- tj. nemohu nikoho nutit k tomu, aby podnikal něco, do čeho se mu nechce – jedinou formou spolupráce jsou vzájemné odkazy na našich ¨stránkách (i za to bych byl vděčný) anebo přinejmenším vaše svolení, dát odkaz na vás k nám na Keshet. Kdyby k tomu přistoupilo také občasné povyměnění informací a plánů, WAU!
Tož rovněž: díky moc a držím palce s dlaní u ucha, zda o vás ještě uslyším anebo "učtu".
Jaroslav Achab Haidler
(kráceno)
 


9. 10. 2003
Vážená slečno/paní Oltová,
s velkým zájmem jsem již několikrát navštívil Vaše opravdu vzorově pojaté a vedené stránky. Já sám židovské hřbitovy vyhledávám, víceméně příležitostně, od doby, kdy jsem si někdy kolem roku 1980 koupil knihu "Jan Heřman: Jewish Cemeteries in Bohemia and Moravia, Ústřední církevní nakladatelství, Praha, (rok vydání neuveden)". V ní je kromě fotografií, seznamu a stručné charakteristiky všech hřbitovů v Čechách a na Moravě i mapka republiky s jejich lokalizací. Na kopii  této mapky si jednotlivá místa odškrtávám. Nejvíce mě  potěší, když hřbitov najdu sám. Od vydání Fiedlerovy knihy - kterou zmiňujete ve svých pramenech - je hledání trošku snazší, neboť autor alespoň u některých obcí uvádí přibližnou polohu hřbitova, někdy to ale bez  pomoci místních obyvatel nejde. Letos jsem proto několikrát ocenil i pomoc Vašich stránek. Přestože mám zatím na kontě 235 lokalit včetně několika zahraničních, zbývá mi jich ještě mnoho. Je proto možné, že na sebe třeba někde narazíme!
S pozdravem
Zdeněk z Prahy

Dobrý den, Zdeňku,
děkuji Vám za Váš mail. Jsem moc ráda, že se Vám mé stránky líbí. Vašich 235 navštívených hřbitovů je celkem úctyhodné číslo, to Vám gratuluji, já sama jich mám "na kontě" zatím jen 89, ale toto číslo neustále narůstá. Zaujala mě Vaše zmínka o knížce od Jana Heřmana, je to pro mě novinka (aby ne, v té době mi bylo 8 let!), ale zkusím po ní zapátrat, třeba bych ji mohla objevit někde v knihovně. A co se týče mapky republiky s židovskými památkami, tak pokud nemáte, můžu Vám vřele doporučit novou mapu s názvem "Mapa židovských památek v České republice", kterou vydalo nakladatelství BAT program v tomto roce (pravděpodobně). Je opravdu povedená. Já jsem ji koupila v Praze v knihkupectví, ale dá se pořídit i na internetu.
Přeji Vám mnoho úspěchů v objevování židovských památek a jsem ráda, že Vám k tomu pomáhají i mé stránky!
J.O.
 


25. 9. 2003
Přeji pěkný den,
Vaše stránka je velmi pěkná, bez diskuse. Sám navštěvuji hřbitovy (zatím 57) a jediné, co mne zarazilo, či spíše lehce pobavilo, je Vaše hodnocení. To, co označujete za zanedbaný hřbitov se spoustou povalených náhrobků (Úštěk z poslední aktualizace), je pro mne spíše velmi zachovalý hřbitov. Protože bydlím na Žatecku, většina hřbitovů, které jsem navštívil, leží v Ústeckém a Plzeňském kraji a zde nejsou výjimečné hřbitovy s jediným povaleným náhrobkem (Podbořany) nebo zcela bez náhrobků (Chomutov). Zajímalo by mne, zda se držíte náboženské definice, která považuje za hřbitov i plochu, která už nevykazuje žádné náhrobky a struktury (ostatky přece stále pod zemi leží!) a navštěvujete i tato smutná místa, anebo se soustředíte na hřbitovy zachovalejší. Ve Vašem úctyhodném výčtu jsem žádný vyloženě zničený nenašel a nevím, je-li to dáno nějakým výběrem těch lepších, anebo tím, že ve vnitrozemí, kde se převážně pohybujete, jsou hřbitovy v lepším stavu než na území bývalého Sudetenland. Sám jsem měl štěstí spíše na ty zlikvidované, např. údajně prastarý hřbitov v Mašťově (CV), demolovaný místními Němci po roce 1938 a také v sedmdesátých letech americkým filmovým štábem (za přispění MNV) pro natáčení filmu Yentl B. Streisandové. Ale tato historka je poměrně známá a těch padesát náhrobků se snad dodnes válí někde v Teplicích. Jinak přeji hodně zdaru.
Jan Motejzík

Dobrý den,
děkuji Vám za Váš milý mail a návštěvu mých stránek.
Vysvětlím Vám své hodnocení současného stavu hřbitovů. Existují hřbitovy, které mají svého správce, a ten se většinou o svěřený hřbitov stará a je to na něm skutečně znát. Většinou se jedná o sekání trávy, čištění od narůstající vegetace, náletových porostů apod. (např. Heřmanův Městec). Na některých hřbitovech probíhají i práce na zpevňování hřbitovní zdi a vyzdvižení povalených náhrobků (např. Černovice). Tato viditelná péče se tedy promítá i do mého hodnocení. Právě Vámi zmiňovaný hřbitov v Úštěku nejevil žádné známky této péče, proto jsem ho hodnotila jako zanedbaný a neudržovaný. Navštěvuji pouze hřbitovy, které jsou vedené jako dochované, je znát jejich struktura a existuje alespoň část náhrobků. Zaniklé hřbitovy lze dohledat v nejrůznějších pramenech, ale nejsou předmětem mého aktivního zájmu. Ale každopádně je zajímavé o nich vědět...
Mějte se pěkně a doufám, že ještě někdy mé stránky navštívíte, neboť jsou průběžně aktualizovány.
J.O.
 


17. 9. 2003
Dnes jsem otevřela Vaši stránku a hledala jsem židovský hřbitov v Novém Bydžově, ale nenašla jsem ho. Je to druhý nejstarší židovský hřbitov v Čechách, ale je pravda, že se o něm moc neví. Myslím, že by ale stál za zmínku.
Jitka Pernetová

Dobrý den, Jitko,
děkuji Vám za návštěvu mých stránek. Naprosto s Vámi souhlasím, že hřbitov v Novém Bydžově by stál za zmínku, ale bohužel jsem se na něj ještě nestihla podívat. Informace o něm mám, potřebuji ho ještě nafotit a teprve potom ho zařadím mezi navštívené židovské hřbitovy na mých stránkách.
Mějte se pěkně.
J.O.
 

15. 8. 2003
Na Karlovarsku, v obci Hroznětín je také polozapomenutý židovský hřbitov. Možná o něm víte. Možná Vám tímto tipem trošku pomůžu ve Vaší práci a nic mě to nestojí.
S pozdravem Hrádela

Milý pane Hrádelo,
děkuji Vám za Váš mail. I polozapomenuté hřbitovy jsou evidované a tudíž o nich vím. Pouze jsem se do tohoto kraje ještě nedostala a proto hřbitov v Hroznětíně nemám vyfocený. Ale i tak díky a hlavně díky za to, že jste navštívil mé stránky!
J.O.
 

8. 8. 2003
Jen tak na okraj.....
v městečku Polná u Jihlavy je také židovský hřbitov a u nás v Litomyšli také..
S pozdravem
Marek

Dobrý den, Marku,
děkuji Vám za Váš mail a návštěvu svých stránek. Možná jste to přehlédl, ale Polnou u Jihlavy na svých stránkách mám. Najdete ji pod okresem Jihlava. V Litomyšli jsem zatím ještě nebyla, z toho důvodu tam doposud není. Až se k Vám dostanu, určitě ji na mých stránkách také najdete.
Mějte se hezky!
J.O.
 

10. 7. 2003
Doplňte si židovské hřbitovy včetně synagog v Kojetíně a Holešově (stř.Morava). 
Miloš Krybus

Dobrý den, 
děkuji Vám za Váš mail, ale já se na svých stránkách věnuji pouze židovským hřbitovům. Hřbitovy, které představuji, jsou pouze ty, které jsem sama navštívila. Takže až se dostanu do Kojetína a Holešova, rozhodně zde nebudou chybět... 
Mějte se hezky.
J.O.
 

1. 7. 2003
Vážená Jitko Oltová, 
zdravím Vás z Jičína. Mile mne překvapil váš zájem o židovské hřbitovy, i když se mi nelíbí Váš tón v odpovědi Šárce Čechové. S negativními ohlasy je nutné počítat a nemá smysl plivat po druhém pro jeho jiný názor. Pokud by jste opět zavítala do Jičína, jste srdečně vítána jako každý, kdo v dobrém přichází na židovský hřbitov v Jičíně. 
Mnoho zážitků při objevování dalších židovských hřbitovů přeje 
Jan Kindermann 
správce ž. hřbitova v Jičíně

Vážený pane Kindermanne,
děkuji Vám za Váš milý mail. Abych vše uvedla na pravou míru: nemám vůbec nic proti negativním ohlasům, jiným názorům a kritice mé práce. Ale co nepochopím, je to, jak se může někdo k člověku, kterého nezná, vyjadřovat takovýmto způsobem. Já sama bych si to nikdy nedovolila. Ale v tomto případě jsem byla nucena využít známé úsloví: "Na hrubý pytel hrubá záplata." Tak snad jsem neudělala zas tak špatně....
Mějte se hezky a ať se Vám daří v Jičíně!
J.O.
 

30. 6. 2003
Milá Jitko, Vaše ŽH jsou docela hezké, materiál bohatý, ale přece jen Ústečan Achab Haidler to umí trochu lépe prodat a to tak, že on dodá různé příběhy, třeba už nevím kde navštívil hřbitov a tam našel náhrobek s tématem Jákobova žebříku a hned to tak zpracoval k tomu svému povídání, že to dost získalo. Tím ovšem nechci říci, že byste měla postupovat stejně nebo ten jeho styl napodobit, ale spíše něco trochu zvýraznit (připomenout pověst k místu atd.), ale to je věc názoru, že. Jen se nenechte otrávit blbými řečmi. Vaše stránky ještě určitě navštívím a doporučím stejným nadšencům.
Miloš Vaněk

Milý Miloši,
děkuji Vám za Váš milý mail. Co se týče Achaba Haidlera, máte naprostou pravdu, ale já nejsem Achab Haidler a jako laik prodávám jen to, co si sama dokážu ověřit, vypátrat, domyslet atd..., takže tedy nikdy nemohu dokázat to, co on. A navíc skoro nikde se mi nedostalo nějaké informace ohledně různých pověstí. S informacemi tohoto druhu se setkávám spíše v další mé práci, a to je hledání smírčích křížů. Můžete navštívit stránky smircikrize.euweb.cz, kde se nacházejí i některé mé fotografie, ale hlavně spousta zajímavostí.
Mějte se moc hezky!!
J.O.
 

13. 6. 2003
Paní / slečno Jitko Oltová, 
vaše stránky jsou převelmi stručné a jednoduché, snad jste se na nich jen učila vytvářet WWW stránky. Pokud je tomu tak, je na čase je odstranit, je to jen nicneříkající balast, který zbytečně zabírá místo na servru a zdržuje při prohlížení a pátrání po něčem seriózním. Pokud jste to mínila vážně: 
Slezsko jste pominula docela, Moravu velmi odbyla. Na stránku o židovských hřbitovech nestačí jen vykrást ze tři knihy a hotovo. Např. jste zcela ignorovala můj oblíbený ve Frýdku-Místku. 
Neodpovídejte, už jsem vašim stránkám věnovala času více, než si zaslouží. 
Šárka Čechová

Milá Šárko Čechová, 
přestože mě nabádáte, abych Vám neodpovídala, dovolím si to udělat. Tón Vašeho dopisu mě tak zarazil, že se musím ptát, co jste to za člověka. No ale to je koneckonců Vaše věc. Ještě že Vás neznám. Kdybyste si mé odporné stránky prohlédla důkladněji (nebo se Vám při tom udělalo snad špatně?), tak byste zjistila, že uvádím pouze ty hřbitovy, které jsem sama navštívila a zdokumentovala. A informace, které se u těchto hřbitovů nacházejí, pocházejí jednak z literatury a jednak tam jsou mé poznatky, postřehy a upřesňující informace. Proč tam tedy není Slezsko a Morava? Jednoduše proto, že jsem tam asi nebyla, ne???!!! 
A Vaše výhrady ke zpracování stránek jsou trochu oprávněné, Vím, že to ještě není ono, ale jak si vůbec můžete dovolit mi nařizovat, abych je odstranila a ještě je nazývala "nicneříkajícím balastem"?!! Naopak spoustě lidí, kteří se o danou problematiku zajímají, se líbily a pomohly jim k dalšímu poznání. Vy jste zřejmě chytrá až dost, takže nevím, co Vás pudí k tomu, strkat nos tam, do čeho Vám nic není. 
Milá Šárko Čechová, ať Vám příště radší upadne ruka, než byste ještě jednou vlezla na moje stránky!! A Bůh opatruj další autory, který od Vás v budoucnu obdrží takovýhle inteligentní mail!!!
J.O.
 

9. 6. 2003
Dobrý den, 
měla bych jeden dotaz. Je Starý židovský hřbitov v Praze nejstarším zachovaným hřbitovem v ČR a v Evropě?
Děkuji
Adriana Buriánková

Dobrý den,
starý židovský hřbitov v Praze - Josefově byl založen počátkem 15. století. Dnes je největším a historicky nejzajímavějším dochovaným židovským hřbitovem ve střední Evropě. Přibližně stejně starý je ale i starý židovský hřbitov v Kolíně, který byl založen roku 1418. Podle některých údajů je kolínský hřbitov o malinko starší, ale na tom pražském se začalo pohřbívat dřív (anebo to bylo naopak??). Každopádně na pražském hřbitově se dochovaly nejstarší náhrobky (z roku 1439), na kolínském hřbitově "pouze" z roku 1492.
J.O.
 

4. 6. 2003
Dobrý den!
Chtěl jsem jen napsat, že jsem viděl Vaše stránky a potěšilo mě, že se na internetu něco takového objevilo. Také už pár let objevujeme s přítelkyní "žiďáky" (zatím cca 100 - včetně modernějších i zdevastovaných zbytků), a proto oceňuji např. i to, že jste našla ŽH u Stádlece - nám nepomohla ani přibližná navigace od domorodce, ani standardní vybavení - mapa KČT, buzola, dalekohled (a to pole vzrostlé pšenice taky nic moc) :-( Fotky máte opravdu pěkný - my fotíme na normální kinofilm a výsledky jsou velmi různorodé. Možná by stálo za úvahu založit guestbook - docela by mě zajímalo, kolik lidí chodí po ŽH.
S pozdravem
Martin z Prahy

Dobrý den, Martine z Prahy,
díky za kompliment ke hřbitovu ve Stádleci!! Také jsem se ptala místního obyvatele a najít hřbitov pak už bylo docela snadné. Než jsem přešla hřeben pole, také jsem si nebyla jistá, ale pak už byla v dálce vidět zeď hřbitova a bylo to jasné. I když byla jsem tam v době, kdy na poli rostlo zatím mladé osení, tak jsem to asi měla snadnější... Já také fotím na kinofilm, snažím se dělat fotky nejen dokumentační, ale aspoň trochu i výtvarně hezké. Takže děkuji za uznání. Ale ono taky hodně záleží na foťáku... a na počasí! Zajímalo by mě, kde čerpáte informace o židovských hřbitovech??
J.O.

Co se týče literatury, tak jako základ samozřejmě využívám průvodce od Fiedlera (tam jsou všechny) + mapu B.A.T. programu (již 3.vydání - taky už skoro vše). Pro bližší lokalizaci tak různě - částečně u podrobných hesel Fiedlera + dosud vyšlé díly encyklopedie Města městečka v Čechách... + loni vyšla česko-anglická pěkná poněkud předražená encyklopedie moravských žid. pam. + nepostradatelné mapy KČT 1:50000. A na internetu - stránky lehce šílenýho Achaba Haidlera jsem neviděl, protože na ně nemám prohlížeč - www.chewra.com, ale jestli neznáte, tak nejlepší a někdy zcela nezbytné informace (anglicky) jsou na stránkách International Jewish Cemetery Project - www.jewishgen.org/cemetery/ v sekci Eastern (?!) Europe - mám to stažený ve 3 souborech html (asi cca 1,5MB) naposled z loňska - jestli chcete, můžu příp. zazipovaný (cca 0,3 MB) poslat - zdarma a bez poštovnýho! :-))) Jestli ještě víte o něčem jiném, rád se nechám poučit!
No a ještě k tomu focení - počasí je opravdu svinstvo - zvlášť u zalesněných žiďáků - buď je to tmavý, protože blesk "nedobleskne", nebo tam jsou odporný přechody světlo - stín (máme obyčejný kompakt Canon). Ale ty fotky naštěstí nehodlám někde prezentovat - děláme si je pro sebe na památku - holt někdo radši Eiffelovku či Bibione a někdo zase Přehořov či Mašťov proložený nějakými těmi "normálnějšími" památkami :-)))
Martin H.
 

4. 6. 2003
Proč není v seznamu uveden židovský hřbitov v Třešti u Jihlavy?
Věra Prochová

Na území naší republiky se dochovalo něco málo přes 300 židovských hřbitovů. Já jsem si jako cíl vytkla je všechny navštívit, zjistit jejich současný stav a fotograficky je zdokumentovat. Pevně doufám, že se mi to jednou podaří. Na svých stránkách tedy uvádím pouze ty hřbitovy, které jsem sama navštívila a vyfotografovala, což je něco přes 60 hřbitovů. Není pro mě smyslem uvádět i ostatní hřbitovy bez fotografií a jen s textem, který se zakládá na zdrojích z literatury a mých vlastních poznatcích, které by v těchto případech chyběly. Ale mohu Vás ujistit, že výzkumu židovských hřbitovů se věnuji soustavně (tedy jak mi dovolí volný čas) a zvláště teď v létě budou další navštívené hřbitovy přibývat. Během jednoho týdne budu své stránky opět aktualizovat o dalších osm hřbitovů. V Třešti u Jihlavy jsem zatím nebyla, ale nebojte se, vím o něm a jiste ho také jednou navštívím. Děkuji Vám za Váš zájem a doufám, že budete i nadále sledovat mé aktualizované stránky!!!
J.O.
 

16. 5. 2003
Pokud máte zájem, zašlu fotografie k židovským hřbitovům v okrese Svitavy- židovské hřbitovy v Litomyšli-Lány, v posledních měsících tu byla zastřešena vstupní márnička, Svitavy-torzo hřbitova při silnici na Olomouc, a Jevíčko-torzo hřbitova při silnici na Hradec nad Svitavou.
Jaromír Lenoch

Těší mě, že poznávám další zájemce o židovské památky. Na svých stránkách ukazuji zatím jen ty hřbitovy, na kterých jsem sama byla a k nimž mám fotografie. Ale ráda tam vystavím i Vaše fotky s poznámkou, že se jedná o "přispěvatele" (ještě nevím přesnou formulaci). Takže mi je klidne pošlete a pokud budou v odpovídající kvalitě, dám je na své stránky.
J.O.

V tom případě srdečně zvu k návštěvě, mým zájmem jsou památky zcela všeobecné, a to především památky opomíjené, takže já přehlížím památky hradů, zámků a jinak zprofanovaných a turisticky i odborně dostatečně zpracovaných objektů, a zaměřuji svou pozornost na drobnou architekturu vesnic a krajiny. Prozatím detailněji zpracovávám bývalý politický okres Litomyšl a jeho okolí, tudíž proto na www.soupispamatek.wz.cz prozatím není z dalších regionů mnoho informací. Nemám taky dostatek času vytvářet verzi pro web a současně uspořádávat svůj archiv, proto se rád podělím o doma ležící informace.
Přeji pěkný den a hned, jak dám dohromady svůj archiv po stěhování, tak se ozvu, doporučuji k návštěvě židovský hřbitov v Mikulově.
Jaromír Lenoch